سرمایه گذاری در آلمان

قانون های تجاری آلمان برای سرمایه گذاری و راه اندازی یه کسب و کار جدید بسیار ساده و کارآمد هستند و برای ثبت یک شرکت تجاری در آلمان میتوان با چند مرحله ی ساده اقدام کرد.
طبق قوانین مهاجرتی و اقامت بلند مدت کشور آلمان متقاضیان میتوانند از طریق ثبت شرکت برای سهامداری و یا مدیر عاملی اقامت کشور آلمان را به دست آورند. برای راه اندازی یک شرکت یا موسسه از نوع مسئولیت محدود ( GmbH ) و افتتاح حساب، سرمایه مورد نیاز بانکی شرکتی 25.000 یورو می باشد و برای راه اندازی شرکت سهامی خاص ( AG ) اقدام برای افتتاح حساب 50.000 یورویی مورد نیاز می باشد.
جهت ورود به کشور آلمان از طریق سرمایه گذاری متقاضی میبایست یک طرح توجیهی اقتصادی به اداره بازرگانی ارائه دهد که برنامه کار 3 ساله ی شرکت یا موسسه خود را شرح دهد، موسسه اندیشه پویان شما را در زمینه آماده سازی طرح توجیهی اقتصادی یاری می نماید. هر فردی می تواند یک شرکت تجاری را در هر گوشه از کشور آلمان تأسیس کند، بدون توجه به ملیت یا محل اقامت.
قوانین و شرایط خاصی برای سرمایه گذاری در آلمان وجود ندارد و خوشبختانه کم ترین مقدار سرمایه گذاری در آلمان نسبت به سایر کشورها برای مهاجران خارجی که قصد ثبت شرکت و سرمایه گذاری دارند مورد نیاز می باشد.

سرمایه گذاران خارجی می توانند برای شروع تجارت در آلمان از میان فرم های قانونی متفاوت، یکی را انتخاب نموده و شرکت های ثبت شده نیز می توانند برای تأسیس دفتر کاری در آلمان اقدام کنند. ساختار اولیه ی تمامی فرم های شرکتی در قوانین آلمان شرح داده شده که قابل پیش بینی بودن و اطمینان قانونی را برای متقاضی فراهم می کند. ضوابط قانونی مشابهی برای سرمایه گذاران خارجی و بومی وجود دارد.
با توچه به اینکه جزئیات مالیاتی هر شرکتی، اساساً به نوع فعالیت شرکت بستگی دارد، مفهوم قانونی مالیات باید در زمان انتخاب فرم شرکت، مورد توجه متقاصی قرار گیرد.
آلمان دارای یک سری توافقات مالیاتی جامع و مضاعف با کشورهای خارجی است که برای نمونه از مالیات مضاعف سودهای تقسیم شده ممانعت می کند.
در آلمان به شرکت‌های خصوصی با مسئولیت محدود، GmbH گفته می‌شود که به سرمایه ی کمینه ۲۵٬۰۰۰ یورو برای ثبت نیاز دارند. دولت آلمان جهت رونق بازار چند سال پیش قانونی تصویب کرد تا بتوان با سرمایه اولیه ۱ یورو نیز شرکت با مسئولیت محدود مبتدی تاسیس کرد. البته این شرکت های تا رقم سقف سرمایه اولیه مسئول هستند. به همین خاطر در بسیاری از قرارداد ها طلبکاران ضمانت های با ارزش تری چون سند ملک تقاضا میکنند.
عبارت GmbH که پس از نام شرکت یا موسسه نوشته می‌شود به این معنی است که این شرکت یک شرکت با مسئولیت محدود است. GmbH در اختصاری از عبارت Gesellschaft mit beschränkter Haftung است که به معنی شرکت با مسئولیت محدود است. گروه مشاوران اندیشه پویان آماده ی راهنمایی هموطنان عزیز برای سنجش شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری و ارائه بهترین پیشنهادهای ممکن به شما هستند.
کشور آلمان قوانین و مقررات ویژه‌ای را برای کمک به کسانی که علاقه به سرمایه‌گذاری در آلمان دارند ، وضع کرده است. این قوانین شامل کمک از جانب دستگاه‌های دولتی و نیز اجازه اقامت در کشور آلمان می‌باشد. همچنین تجارت و کسب‌وکار در آلمان همواره به‌صورت دائم در حال تغییر است و به سمت رقابتی‌تر شدن می‌رود. فعالیت تجاری در آلمان می‌بایست با اتکا و اهمیت بر این دو عنصر مردم و جامعه صورت بگیرد که در چنین شرایطی، وقتی می‌خواهید یک کار تجاری را آغاز نمایید شاید در ابتدا فقط به یک برنامه‌ریزی کوتاه و ساده نیاز داشته باشید ولی باید بدانید که مسیری که طی می‌نمایید یک مسیر طولانی است. ۱۰ نکته مفید برای راهنمایی متقاضیان در عرصه فعالیت تجاری در آلمان ارائه می‌شود که عبارت‌اند از:
۱- قبل از هر چیز می‌بایست درباره کسب‌وکاری که می‌خواهید راه بیندازید خوب تحقیق نمایید. همچنین در آلمان همه اطلاعات موردنیاز را می‌توانید به‌صورت آنلاین و یا در اینترنت پیدا کنید. اداره آمار آلمان، مرکز اطلاعات مختلف درباره آلمان و ویژگی‌های جغرافیایی، جمعیتی، صنعتی، آموزشی و … است. حتی می‌توانید درباره ظرفیت بخش‌های مختلف تجاری این کشور در سایت موردنظر اطلاعات کسب نمایید. می‌توانید از طریق سایت سازمان تجارت آلمان به جمع‌آوری اطلاعات موردنظر در زمینه تجاری، اهداف، تعداد شرکت‌های فعال در آن و مقررات و قوانین در این بخش بپردازید.
۲- یکی از کلیدهای موفقیت در کسب‌وکار این است که یک شبکه کاری ایجاد نمایید . این اصلاً به کشوری که در آن مشغول به کار می‌شوید هیچ ارتباطی ندارد. همچنین می‌بایست بدون در نظر گرفتن مکانی که در آن هستید فقط به ایجاد این شبکه فکر نمایید و نیز شما ممکن است دوستان،همکاران و بستگانی در آلمان داشته باشید که در این صورت می‌توانید با آن‌ها یک شبکه بسازید و دنبال مردمی بگردید که در زمینه فعالیت تجاری با شما ایده‌های مشابه رادارند. از دوستان و آشنایان خود هم برای یافتن افراد دیگر و به‌خصوص مشاوران خوب، نیز کمک بگیرید.
۳- متقاضی برای راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان به مجوز کار نیاز دارد.
۴- متقاضی حتی می‌تواند به‌تنهایی یک فعالیت تجاری را در آلمان راه‌اندازی نماید. گام اول برای کار ثبت‌نام و ارسال درخواست برای مجوز کار از طریق اداره مالیات آلمان شروع می‌شود. آن‌وقت به‌عنوان یک کارآفرین که همه مسئولیت‌های تجارت خود را بر عهده دارد مجوز دریافت می‌نمایید. این کار، بسیار ساده است اما دقت کنید که لازم است این کار را به کمک یک فرد مطلع انجام دهید. اگر زبان آلمانی را به‌اندازه کافی بلد هستید می‌توانید از کلاس‌های مشاوره رایگان اداره مالیات آلمان نیز بهره‌مند شوید که در آن مراحل دریافت مجوز برای تجارت از آغاز تا انتها آموزش داده می‌شود. توجه کنید که اگر ساکن آلمان نیستید و شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم به شمار نمی‌آیید باید پیش از دریافت مجوز از اداره مالیات، ابتدا برای گرفتن اجازه اقامت در آلمان از طریق اداره مهاجرت این کشور اقدام نمایید. همچنین اگر برای اقامت در آلمان اجازه دائم یا حتی موقت دارید می‌توانید برای دریافت مجوز کار از اداره مالیات اقدام نمایید. نکته‌ی مهم‌تر اینکه بیشتر افرادی که تابه‌حال به‌واسطه ثبت شرکت به آلمان مهاجرت کرده‌اند از مشاور و وکیل کمک گرفته‌اند چراکه تنها یک مشاور خوب می‌تواند راه‌های این مسیر را نشان دهد.
۵- مرحله بعدی این است که متقاضی نام تجاری شرکت خود را به‌عنوان دارنده تمام حق‌وحقوق مادی و معنوی تجارتی که می‌خواهید آغاز نماید به مرحله ثبت برساند. دقت نمایید که این کار با ثبت شرکت و دریافت مجوز کسب‌وکار فرق می‌کند.
۶- وقتی تصمیم گرفتید چه‌کاری را آغاز نمایید و به تجارتی در آلمان مشغول شوید وقتش می‌رسد که همه این‌ها را روی کاغذ بنویسید و برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی نمایید و نیز یک طرح تجاری خوب بنویسید و اگر این طرح خوب باشد می‌تواند باعث جلب‌توجه شوید. نیازی به یک برنامه تجاری طولانی و پیچیده نیست و طرح فقط باید به‌صورت کامل و ساده بگوید که دقیقاً چه‌کاری می‌خواهید انجام بدهید و چگونه می‌خواهید کار را شروع کنید و ....
۷- کارکنان موردنظر خود را به‌صورت قانونی استخدام نمایید . شاید در مرحله اول پس از دریافت مجوز برای کار احساس خوشایندی داشته باشید که کارفرما هستید و می‌توانید افراد دیگری را برای کار استخدام نمایید. اما بد نیست اول از قوانین استخدام در آلمان آگاه شوید. شرایط استخدام در آلمان بر اساس قانون حفاظت از استخدام تعیین می‌شود و قانون استخدام در آلمان مفاد حقوقی گسترده‌ای در زمینه‌های مرخصی، تعطیلات و حقوق بازنشستگی دارد که بهتر است قبل از آغاز استخدام افرادی برای تجارت، خوب با این قوانین آشنا گردید.
۸- یک حسابدار دقیق استخدام نمایید و فراموش نکنید که در همه مراحل حتی وقتی‌که می‌خواهید یک تجارت را راه‌اندازی کنید حتماً یک حسابدار خوب داشته باشید. برخی از حساب‌وکتاب‌ها جزئی هستند اما اگر بخواهید شخصاً به آن‌ها رسیدگی نمایید وقت زیادی را می‌گیرد. بنابراین شاید بهتر باشد این کار را به یک حسابدار خوب بسپارید و نیز بعضی از شرکت‌ها هستند که این‌کاره‌ای جزئی را برایتان انجام می‌دهند . همچنین یکی از بهترین راه‌های پیدا کردن یک حسابدار خوب این است که از کارفرمایان دیگر سؤال نمایید و پرسو جو کنید و از آن‌ها بخواهید یک حسابدار مطمئن به شما معرفی کنند.
۹- بر اساس بودجه، سرمایه‌گذاری نمایید. همچنین اول مطمئن شوید که می‌توانید صورتحساب‌های شرکت خود را در طول مدت تجارت به‌موقع پرداخت کنید ونیز دقت کنید شاید شما به این زودی‌ها نتوانید درآمدی کسب نمایید و مجبور شوید از پولی که پس‌انداز کرده‌اید استفاده کنید. به‌هرحال اول مطمئن شوید که می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که دارید به‌گونه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که در آرامش مشغول به کار شوید. قابل‌ذکر است که می‌توانید برای گرفتن وام از بانک اقدام نمایید اما بسیاری از تجارت‌ها از ابتدا سودآور نیستند. بنابراین شما باید به‌گونه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که احساس امنیت نیز داشته باشید.
۱۰- مرحله آخر این است که کار روتین تجارت را آغاز نمایید. هرماه برنامه‌های خود را مرور کنید و با مشاوران خود در زمینه‌های مختلف ازجمله فعالیت‌های مالی در تماس باشید.
برای اطلاعات بیشتر به  مراحعه کنید.

برای بررسی شرایط اخذ کاری فرم‌های ارزیابی رایگان به لینک زیر مراحعه نمایید:

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت سرمایه گذاری